W wielu aplikacjach istnieje potrzeba nawijania lub odwijania materiałów z wałów rozprężnych jednostronnie mocowanych. Zwykle są to wąskie wstęgi o stosunkowo niedużej masie. Mocowanie jednostronne możemy zastosować do wszystkich typów wałów, tj. wałów rozprężnych listwowych, klinowych, czy nawet dyferencyjnych.
Zaletą stosowania wałów rozprężnych jednostronnie mocowanych jest możliwość zakładania gilz bez konieczności zdejmowania całego wału z maszyny. Uzbrojenie wału polega na spuszczeniu powietrza, nasunięciu pustej gilzy i ponownym jego napełnieniu powietrzem. Czas uzbrojenia maszyny w nową gilzę jest tu znacznie krótszy w stosunku do walów mocowanych w uchwytach szybkomocujących.
Istnieje wiele sektorów gdzie wały pneumatyczne jednostronnie mocowane znalazły swoje zastosowanie- branża farmaceutyczna, automotive, meblarska, czy szeroko pojętego przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Jednostronne wały rozprężne możemy podzielić ze względu na sposób mocowania:
- mocowanie za pomocą kołnierza (flanszy)
- mocowane za pomocą łożyskowanego czopa
- mocowane w korpusie łożyskowanym (dostarczanym przez Stawmet)
1.1 Wały rozprężne jednostronnie mocowane za pomocą kołnierza

Kołnierz wału rozprężnego przykręcany jest do kołnierza napędowego. Kołnierz napędowy jest to zwykle łożyskowany w maszynie wał połączony za pomocą przekładni lub sprzęgła z napędem. Podanie powietrza, a więc rozprężenie listew rozprężnych, może odbywać się za pomocą zaworu pneumatycznego od czoła wału (pozycja „A”) lub za pomocą złącza obrotowego połączonego z kołnierzem napędowym.
1.2 Wały rozprężne jednostronnie mocowane za pomocą czopa

Czop wału rozprężnego łożyskowany jest w korpusie maszyny lub w tulei przykręcanej do korpusu maszyny. Mocowanie analogiczne jak w przypadku mocowania za pomocą kołnierza. Czop wału rozprężnego zwykle wyposażony jest w rowek pod wpust pryzmatyczny, który współpracuje ze sprzęgłem, hamulcem lub napędem. Napełnianie i spuszczanie powietrza z wału odbywa się za pomocą zaworu pneumatycznego lub złącza obrotowego.
1.3 Wał rozprężny jednostronnie mocowany w korpusie łożyskowanym

Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż otrzymujemy wewnętrznie łożyskowany korpus, który wystarczy przykręcić do maszyny za pomocą 2 lub 4 śrub. Istnieją dwa typy korpusu: mocowany stopkowo lub kołnierzowo. Długość oraz konstrukcja czopa wychodzącego z korpusu może być dowolna. Każdy czop wykonywany jest według wytycznych Klienta.
Masz pytania lub potrzebujesz Nasz produkt. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.