1. Czym jest marszczenie / fałdowanie się przewijanego materiału?
Bardzo często zgłaszanym problemem, związanym z procesem przewijania, jest marszczenie się materiału. Dotyczy to różnorodnych materiałów takich jak papier, folia, laminaty, czy włókniny oraz różnorodnych procesów przewijania, cięcia na wstęgi, laminacji, perforacji, czy wielu innych. Zanim jednak omówimy sposób rozwiązania tego problemu, w kilku prostych słowach wyjaśnimy co powoduje marszczenie się materiału.
Musimy też mieć na uwadze, że marszczenie może występować nieregularnie w różnych miejscach materiału (na środku, na jednej krawędzi lub na obu krawędziach) a także na różnych odległościach (na początku odwijanej wstęgi, w połowie jej długości lub pod jej koniec).
Marszczenie materiału wpływa negatywnie na Nasz proces produkcyjny gdyż przyczynia się do powstawania wadliwych produktów, nieodpowiadających wymogą jakościowym. Produkty te obniżają jakość naszego gotowego wyrobu lub wręcz uniemożliwiają dalsze procesy przetwórstwa wstęgi. Dzięki zastosowaniu wału bananowego (rozprowadzającego) jesteśmy w stanie uniknąć tzw. scrapów (odpadów), przewijać bez marszczeń dotychczasowe materiały lub nawet półprodukty wadliwie wyprodukowane. Wielokrotnie jesteśmy w stanie zwiększyć prędkość Naszego procesu a więc możemy zaoszczędzić nie tylko poprzez eliminacje odpadów, ale również poprzez zwiększenie produkcji.
2. Czym jest spowodowane marszczenie się (fałdowanie) przewijanego materiału?
- Brak kontroli naprężenia materiału w trakcie procesu produkcyjnego. W przypadku zbyt małego naprężenia, może dochodzić do zwisu materiału lub jego falowania w procesie przewijania. Natomiast gdy naprężenie jest zbyt duże może dochodzić do nierównomiernego wyciągania się materiału. Bardzo istotne jest aby przewijać materiał z możliwie stałym naprężeniem w całym jego zakresie długości.
- Przewijany materiał charakteryzuje się niejednorodną grubością na całej swojej szerokości. Wyobraźmy sobie, że wszędzie tam gdzie materiał jest cieńszy (obszar o naprężeniach ściskających) ma on mniejszą styczność lub nie ma go wcale z rolkami prowadzącymi materiał w maszynie. Jeżeli materiał o różnej grubości, a więc o różnych naprężeniach wewnętrznych, nie jest równomiernie podparty- zaczyna „tańczyć”, inaczej możemy to nazwać, że zaczyna się marszczyć.
- Wadliwa geometria Naszej maszyny. Punkt, który mógłby stanowić tytuł oddzielnego wpisu. Jest to najczęściej pomijany aspekt, który powoduje wiele problemów jakościowych w procesie produkcyjnym. Oto kilka najczęściej spotykanych przyczyn:
a) nierównoległe względem siebie rolki podpierające przewijany materiał;
b) złej jakości rolki podpierające (duże bicie osiowe, słabej jakości tolerancja walcowości płaszcza rolki, itp…);
c) zbyt duże odległości między kolejnymi rolkami podpierającymi;
d) przy większych prędkościach przewijania brak nacięć spiralnych na rolkach podpierających. Nacięcia mają za zadanie usunąć powietrze, tzw. poduszkę powietrzną i umożliwić przyleganie materiału do rolki;
3. Jak rozwiązać problem powstawania fałd przewijanego materiału?
Jednym z najbardziej popularnym i najbardziej skutecznym produktem, który powoduje rozprowadzanie fałd materiału jest wał bananowy. Wały bananowe znajduje zastosowanie zarówno w maszynach charakteryzujących się bardzo dużą prędkością pracy (nawet ponad 800m/min) oraz w urządzeniach o prędkości pracy poniżej 10m/min.
Używane są one w prostych bobiniarkach jak i urządzeniach liczących kilkadziesiąt metrów i służących przetwarzaniu wstęgi papieru. Jest to produkt uniwersalny, który może być stosowany w zależności od wersji w środowisku suchym i mokrym. W wykonaniu specjalnym może być odporny na wysoką temperaturę oraz agresywne środki chemiczne, czy posiadać atest FDA dedykowany do pracy w przemyśle spożywczym.
4. Jak działa wał bananowy?
Zasada działania wału bananowego opiera się na dążeniu przewijanego materiału do każdorazowego ustawienia się prostopadle do rolki na którą wchodzi. Wał bananowy, jak wskazuje jego nazwa, jest to wał, którego oś nie jest symetryczna- ma kształt „banana”, tj. jest wygięta. Ponieważ kierunek ruchu materiału jest prostopadły do jego osi, rolka „rozciąga” materiał, usuwając z niego marszczenia.
Ciekawostką jest, że ta sama zasada, która powoduje usunięcie marszczeń, również przyczynia się do ich powstawania. Dzieje się to wtedy gdy kolejne rolki podpierające nie są do siebie równoległe.
Wały bananowe o stałym kącie ugięcia posiadają stałe wychylenie (ugięcie). Wały na swoich końcach osadzone są w uchwytach, w których jeden z nich jest uchwytem biernym a drugi jest uchwytem wyposażonym w przekładnie ślimakową. Dzięki przekładni możemy regulować położenie ugięcia, czyli wychylenie wału bananowego od osi. Pozwala to na optymalne ustawienia wału względem przewijanego materiału.
5. Kiedy stosować wał bananowy?
Po pierwsze- przed każdym procesem, który może spowodować, że marszczenie materiału zmieni się w trwałe lub bardzo trudne do usunięcia zagniecenia. Ale co to w ogóle oznacza? Warto stosować wał bananowy przed każdą operacją która powoduje, że marszczenia mogą przyczynić się do powstawania odpadów lub znaczącą obniżać jakość produktu końcowego. Bardzo często wały bananowe stosowane są przed procesem cięcia, zadruku, laminacji, czy końcowego nawinięcia.
Czy wiesz, że chętnie rozwiążemy problem z fałdującym się materiałem?
Więcej informacji o wałach bananowych znajdziesz TUTAJ.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.